Uporczywy hałas potrafi wyprowadzić z równowagi najspokojniejszą osobę. Jeśli chcemy wyciszyć pokój, warto zatroszczyć się o porządne drzwi wewnętrzne, które zmniejszą ilość dźwięków przenikających do nas z pozostałej części mieszkania.

Drzwi z wypełnieniem plaster miodu

Najprostsze, najbardziej typowe drzwi stosowane w mieszkaniach to tzw. skrzydła płytowe, o kartonowym wypełnieniu nazywanym „plastrem miodu”. Takie drzwi doskonale sprawdzą się w futrynach prowadzących do pomieszczeń, które zwykle pozostają otwarte.

Jeśli jednak zależy nam na tym, aby drzwi nie tylko izolowały przestrzennie, ale zapewniały też izolację akustyczną, warto pomyśleć o innym wypełnieniu skrzydła, albo o skrzydle o innej budowie.

Standardowe drzwi typu „plaster miodu” zapewniają wyciszenie na poziomie 15 dB. Większe wartości uzyskamy wypełniając je płytą wiórowo-otworową, która jednak sprawi, że drzwi będą cięższe.

Zwłaszcza w łazienkach warto wybrać wypełnienie z płyty, tak ze względu na walory akustyczne, jak i na większą odporność płyty wiórowo-otworowej na wilgoć.

Drzwi do łazienki

W celu redukcji hałasu można też zdecydować się na drzwi ramiakowe z wysokiej jakości MDF wypełnione porowatą płytą o wysokich walorach akustycznych, redukujących przepływ dźwięku (np. Asilo Villagio jak na zdjęciu niżej):

Drzwi Villagio Asilo

Ważne:

Drzwi bezprzylgowe zapewniają większą redukcję hałasu niż tradycyjne drzwi przylgowe. Są one jedna odpowiednio droższe i wymagają wyższej precyzji montażu.

Drzwi bezprzylgowe

Jak hałas wpływa na nasze samopoczucie:

  • Dźwięki do 35 dB (poziom dźwięków jak w spokojnym lesie) – nieszkodliwe dla samopoczucia, jeśli na takim poziomie kształtują się dźwięki natury, człowiek odbiera je wręcz jako przyjazne, odprężające, wyciszające.
  • Dźwięki do 70 dB (a dla osób wrażliwych znacznie niżej) powodują przy długotrwałej ekspozycji poczucie zmęczenia, rozdrażnienia, irytacji.
  • Dźwięki do 90 dB mogą spowodować nadmierne pobudzenie, wściekłość, wybuchy złości, czasem agresję.

Warto więc wziąć pod uwagę poziom hałasu w mieszkaniu i w razie potrzeby podjąć działania zmierzające do wyciszenia pomieszczeń, zarówno poprzez izolację ścian, jak i montaż drzwi akustycznych.

Chcesz ciszy? Zobacz także:

Zapraszamy!

Zapraszamy do sklepu w Gdańsku, aby dowiedzieć się więcej o drzwiach akustycznych i sposobach walki z hałasem w domu.