Zawsze należy pamiętać, że drewno jest co prawda materiałem bardzo trwałym, ale też całkiem delikatnym. Dlatego z chwilą, gdy w domu pojawia się drewniana podłoga, nie ma wyjścia: należy przestrzegać pewnych warunków użytkowania i regularnie dbać o podłogę.

Tylko zadbana i pielęgnowana podłoga zachowa przez długie lata swoje piękno i pełnię walorów użytkowych.

Temperatura w pomieszczeniu

Drewno jest bardzo wrażliwe na zmiany wilgoci i temperatury.
Dlatego temperatura w pomieszczeniu powinna być utrzymywana na w miarę stałym poziomie i wahać się nie więcej, niż w granicach  18-24*C.

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w trakcie i po ułożeniu podłogi powinna kształtować się na poziomie 45-60%, . W okresie grzewczym zaleca się używanie nawilżacza, aby wilgotność w pomieszczeniu nie spadała poniżej 45%.

Właśnie z powodu wysokiej wilgotności układanie deski barlineckiej w pomieszczeniach mokrych (saunach, łazienkach, natryskach, itp.) jest niezalecane.

Zadbaj o powierzchnię podłogi

Woda i piasek mogą zniszczyć podłogę drewnianą szybciej, nić cokolwiek innego. Dlatego podłogę zamiatamy, odkurzamy oraz okresowo przecieramy wilgotną, jednak w żadnym wypadku nie mokrą, szmatką. Nie zmywamy podłogi na mokro, z użyciem mopów.

Dla ochrony drewnianej podłogi przed niszczącym działaniem piasku i wody, a w zimie również soli, trzeba ułożyć maty ochronne przy wejściu do domu lub mieszkania.

Meble podklejamy filcem, zwłaszcza nogi krzeseł, które bez przerwy się przesuwa. Nie należy przybijać elementów mebli do podłogi gwoździami.  filcem; niedopuszczalne jest mocowanie ich przy pomocy gwoździ. Chodzenie w szpilkach może sprawić, że na podłodze zostaną ślady.

Bieżąca pielęgnacja

Do bieżącej pielęgnacji zalecamy używanie specjalistycznych środków czyszczących, zgodnie z  ich instrukcjami.