Drzwi bezprzylgowe coraz skuteczniej wypierają tradycyjne skrzydło z przylgą. Niektóre kolekcje, na przykład kolekcja Asilo firmy Entra, zawierają wyłącznie bezprzylgowe modele.

Drzwi bezprzylgowe Asilo

Z kolei w Porcie mamy możliwość wyboru, w jakiej technologii zamawiamy drzwi. Tradycyjnie rozwiązanie to ościeżnice Porta System. Te bardziej wysublimowane, bezprzylgowe, to ościeżnice Elegance.

Drzwi bezprzylgowe Porta

Co to znaczy, że drzwi są bezprzylgowe?

Mówimy o nich wtedy, gdy skrzydło licuje się z ościeżnicą po stronie, na które drzwi są otwierane. Skrzydło nie nachodzi więc na opaski framugi, ale chowa się między nie. Wygląda to bardzo efektownie, a grono zwolenników tego rodzaju rozwiązania systematycznie i szybko rośnie.

Porównanie drzwi przylgowych i bezprzylgowych

Minimalistyczna, jednolita powierzchnia drzwi to jedno. Warto zauważyć, że w drzwiach bezprzylgowych można całkowicie schować zawiasy. Widać je dopiero po otwarciu drzwi.

Wersja z chowanymi zawiasami jest jednak droższa. Jeśli komuś widok zawiasów nie robi większej różnicy, można zamówić drzwi z zawiasami widocznymi.

Zamek magnetyczny

Zamek magnetycznyZlicowany z drzwiami, działa w ten sposób, że gdy skrzydło wchodzi w ościeżnicę, magnes wyciąga język zamka i powoduje zamknięcie drzwi. Naciskanie klamki staje się zbędne, konieczne jest jedynie, gdy chcemy drzwi otworzyć. Zamek magnetyczny to elegancki, efektowny gadżet. Możliwy do wstawienia jedynie w drzwiach bezprzylgowych.

Na zdjęciu obok: zamek magnetyczny w drzwiach Asilo.

Bezpieczne dla dzieci

Jako, że najczęstszą przyczyną przytrzaśnięcia palców jest włożenie ich przez dziecko między przylgę a framugę, drzwi bezprzylgowe jawią się jako bardziej bezpieczne. To proste: nie ma przylgi, nie ma niebezpieczeństwa przytrzaśnięcia przez przylgę.

Czy drzwi bezprzylgowe mają jakieś wady?

Teoretycznie, drzwi tradycyjne będą miały lepsze właściwości akustyczne. W praktyce różnice będą niezauważalne.

Czy zawsze warto?

Drzwi bezprzylgowe są zawsze droższe. Jeśli wiemy, że nasze drzwi pozostawać będą cały czas otwarte, jak to często bywa z drzwiami do pokojów, nie będzie miało znaczenia, jaki rodzaj drzwi zamontujemy.

Trzeba sobie także zdawać sprawę, że różnica między skrzydłem z felcem, a bez niego, jest widoczna jedynie od strony, na którą drzwi są otwierane. Od drugiej strony różnica w konstrukcji nie będzie miała znaczenia.

Bezprzylgowe drzwi z panelem ozdobnym

Zapraszamy do naszych sklepów!

W sklepie w Gdańsku możesz obejrzeć na żywo drzwi w wersjach bezprzylgowych.