Jak określić kierunek otwierania drzwi? Problem ten budzi często wiele wątpliwości, a jego rozwiązanie jest w gruncie rzeczy bardzo proste.

Aby określić kierunek otwierania drzwi, wyobraź sobie, że stajesz przed drzwiami w taki sposób, aby otwierać je na siebie. Jeśli zawiasy są po lewej stronie, są to drzwi lewe. Jeśli po prawej – prawe. Ilustruje to rysunek:

Drzwi lewe czy prawe?

Kierunek otwierania drzwi – zdjęcie poglądowe z materiałów firmy DRE.

 

W drzwiach bezprzylgowych zawiasów nie zobaczysz, bo są ukryte. Aby sprawdzić, gdzie są, musisz otworzyć drzwi lub pamiętać, że zawiasy są zawsze przeciwnej stronie niż klamka 🙂

Drzwi prawe czy lewe?

Kierunek otwierania drzwi – grafika z materiałów firmy Porta.

 

Drzwi prawe czy lewe? Inny sposób określania strony otwierania

Jeśli wciąż masz wątpliwości jak określać kierunek drzwi nieco inny sposób pokazuje ten filmik:

Drzwi z odwrotną przylgą

Jeśli chodzi o drzwi z odwrotną przylgą (rewersyjne), kierunek ich otwierania określamy dokładnie tak samo, jak przy drzwiach przylgowych i bezprzylgowych. Czyli stajesz przed drzwiami tak, aby móc otworzyć je poprzez pociągnięcie skrzydła do siebie i sprawdzasz, po której stronie są zawiasy. Jeśli po lewej – są to drzwi lewe. Jeśli po prawej – drzwi prawe. 

Jedyna różnica jest taka, że drzwi z odwrotną przylgą otwierają się na stronę przeciwną do tej, z którą są zlicowane. Ale zasada określania kierunku otwierania wciąż jest ta sama.

Zapraszamy do naszego sklepu!

sklepie w Gdańsku możesz obejrzeć ekspozycję drzwi Porta i DRE. Zapraszamy!