Łazienka jest wyjątkowym i specyficznym pomieszczeniem w domu, innym od pozostałych:

  • Drzwi łazienkowe narażone są na częste działanie wody i wilgoci, czy to w wyniku zachlapania, czy też pojawienia się oparów po gorącej kąpieli.
  • Drzwi łazienkowe powinny gwarantować dyskrecję i swobodę korzystania z łazienki. Na etapie wyboru należy więc o to zadbać, nie kierując się wyłącznie kryteriami wizualnymi.

Drzwi przeszklone do łazienki

Drzwi przeszklone Asilo, szyba matowa. Wersja z ościeżnicą dyskretną, wbudowane w ścianę.

Drzwi przeszklone prezentują się efektownie. Gorzej, gdy chcemy skorzystać z łazienki i odkrywamy, że czujemy się wystawieni na widok innych domowników i gości.

Rozwiązaniem jest szyba matowa, jednak nawet zmatowione szkło bywa częściowo przeźroczyste. Silne oświetlenie wewnątrz pomieszczenia, albo znalezienie się w bliskiej odległości od tafli szklanej sprawia, że kontury postaci stają się doskonale widoczne. Różne rodzaje szkła matowego będą półprzeźroczyste w różnym stopniu, ale trudno tu o zadowalający efekt.

Drzwi łazienkowe z małym okienkiem.

Drzwi łazienkowe Porta z małym okienkiem. Nawet te tradycyjne drzwi dostępne są – jak widać – w nietypowym, ciekawym designie.

Często stosowanym rozwiązaniem są tradycyjne drzwi z matowym okienkiem na górze. Wiele osób nie wyobraża sobie innych drzwi łazienkowych, niż właśnie takie. Wynika to z fakty, że kiedyś ten typ dominował w domach, działa więc tu mechanizm przyzwyczajenia. I nawet jeśli szybka na górze jest półprzeźroczysta, to większość postaci skryta jest za płytą drzwiową, widać więc zarysy jedynie głowy.

Zwolennicy tego typu rozwiązań wskazują też, że łatwo zorientować się, czy ktoś jest w łazience, bo widać przez szybkę, czy pali się tam światło.

Dominujący trend: drzwi Porta do łazienki pełne, wizualnie takie same jak do innych pomieszczeń w mieszkaniu.

Obecnie dominującym trendem są drzwi łazienkowe pełne. Zwykle wizualnie nie różnią się niczym od tych montowanych w pokojach, z wyjątkiem może rozetki przy zamku, która jest typu WC, umożliwiająca zamknięcie się od wewnątrz.

Montując w łazience drzwi pełne płytowe należy jednak pamiętać, aby nie kupować wersji standardowej, z wypełnieniem typu „plaster miodu”, gdyż karton w drzwiach w pewnym momencie „zgnije” od wilgoci. Również walory akustyczne tego rodzaju drzwi mogą mocno odbiegać od oczekiwań i szybko okaże się, że każdy szelest z łazienki słyszany jest w przedpokoju.

Należy zawsze kupować drzwi płytowe z wypełnieniem z płyty wiórowej otworowej lub pełnej.

Tego rodzaju problem nie istnieje oczywiście w przypadku drzwi z drewna klejonego warstwowo czy wykonanych z płyty HDF.

Do małej łazienki, gdzie chcemy mieć więcej powierzchni lustrzanej, świetnie nadadzą się drzwi z jednostronnym lustrem.

Drzwi Asilo z lustrem

Drzwi Asilo, pełne, z lustrem od strony łazienki. Efekt zwiększonej przestrzeni i walory użytkowe.

Pamiętajmy także o dwóch dodatkowych rzeczach:

  • W drzwiach łazienkowych może zaistnieć konieczność zamontowania otworów, kratki lub podfrezowania drzwi w dolnej części, aby zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia.
  • W przeciwieństwie do drzwi pokojowych, drzwi łazienkowe montujemy tak, aby otwierały się na zewnątrz pomieszczenia. W ten sposób oszczędzamy przestrzeń, której zwykle w łazienkach nie ma zbyt wiele.

Potrzebujesz wyceny drzwi?

Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo, aby otrzymać niezobowiązującą wycenę.

Obejrzyj drzwi na żywo!

Zapraszamy do naszych sklepów, aby zobaczyć ekspozycję drzwi.