Nie każdą podłogę musimy przyklejać do posadzki. W przypadku niektórych podłóg klejenie jest wręcz niezgodne ze sztuką i tak zainstalowana podłoga natychmiast traci gwarancję producenta. Aby móc ułożyć podłogę bez klejenia niezbędne jest, by deski/panele posiadały zamki, umożliwiający montaż „na pływająco”.

Nie każdy podkład nadaje się jednak do każdej podłogi, a istniejące na rynku podkłady różnią się zarówno ceną jak i parametrami użytkowymi.

Oto cztery najczęściej stosowane podkłady pod podłogi (producenci podłóg czasem uzależniają gwarancję na swoje produkty od zastosowania określonych rodzajów podkładów, dlatego zawsze warto się upewnić, czy dany rodzaj jest dopuszczany przez producenta  do konkretnej podłogi):

Tanie pianki

Nie mają wielu zalet: są raczej głośne, bywa, że niektóre z czasem się utleniają, ale są… tanie. Mimo tej niewątpliwej zalety: nie polecamy i nie oferujemy.

Pianka pod panele

 

Płyta Ekopor

Płyta Ekopor

Podkład ekologiczny, materiał całkowicie naturalny, wykonany z włókna drzewa sosnowego, który nadaje się zarówno pod panele podłogowe laminowane, jak i pod podłogi drewniane trójwarstwowe.

Dostępny jest w grubościach 3 mm, 4 mm, 5,5 mm, 7 mm, 10 mm.

Stanowi izolację akustyczną (zmniejsza odgłos chodzenia po panelach), termiczną, kompensuje nierówności podłoża. Nadaje się do zastosowania na ogrzewanie podłogowe.

 

Podkład korkowy

Podkład korkowy

Chyba najlepszy stosunek jakości, zalet i ceny spośród wszystkich dostępnych podkładów podłogowych. Korek daje rewelacyjną izolację akustyczną i termiczną, wysoką stabilność, ogromną trwałość, jest także w 100% naturalnym i odnawialnym materiałem. (Nie ma niebezpieczeństwa utleniania, jak w przypadku niektórych tanich pianek).

Podkład korkowy nadaje się pod podłogi drewniane, jak również panele laminowane i korkowe. Dostępne grubości: 2 mm (standard), 3mm (maksymalna grubość dopuszczana przez producentów paneli Berry Alooc), 4 mm, 6 mm.

Podkład krzemowy

Excellence Plus UnderlayNajwiększą zaletą tego podkładu (do tej grupy zalicza się Underlay Excellence Plus firmy Berry Alloc o grubości 2,5mm) jest bardzo dobra izolacja akustyczna (-21 dB) (zarówno w pomieszczeniu, gdzie montowana jest podłoga, jak i piętro niżej.

Podkład tego rodzaju ma za zadanie także wyrównać różnice w posadzce, a dzięki zintegrowanej warstwie paroizolacyjnej, chronić przed gromadzeniem wilgoci i pary. Największą wadą podkładów kwarcowych jest ich cena: są stosunkowo drogie.

Tego typu podkładów nie stosujemy pod podłogi drewniane.

Specjalne podkłady pod panele winylowe

Panele winylowe, ze względu na swoją niską wysokość, wymagają specjalistycznych podkładów. Takim właśnie jest Dream Tec Plus producenta winyli firmy Berry Alloc. Sam podkład również jest niski (1,5 mm), jest odporny na nacisk, dając winylom stabilne podparcie, posiada antypoślizgową powierzchnię i zintegrowany układ paroizolacyjny.

Panele z podkładem zintegrowanym

Niektóre panele w ogóle nie potrzebują podkładu, lub jest on jedynie opcjonalny (stosujemy go np. wtedy, gdy chcemy dopasować wysokość podłogi do terakoty, a brakuje  nam milimetrów).

Panelami, które możemy układać pływająco, a nie potrzebują podkładu, są panele Hydrocork (posiadają zintegrowany podkład winylowy) oraz panele korkowe CorkComfort, Wood Resist +, Wood Essence  (posiadają zintegrowany podkład korkowy).

Zapraszamy!

Zapraszamy do naszego sklepu w Gdańsku, aby rozejrzeć się w oferowanych podłogach i ustalić najdogodniejszy sposób montażu.