Wybierając podłogę drewnianą musimy zdecydować, czy chcemy ją w wersji pokrytej lakierem czy olejowoskiem.

Deski Jawor-Parkiet
Pokrycie podłóg drewnianych Jawor-Parkiet

Zarówno lakier jak i olejowosk chronią deski przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniem i zużyciem wynikającym z codziennego użytkowania. Czym za to różnią się podłogi olejowoskowane od lakierowanych?

Deski lakierowane:

  • Lakier jest nakładany powierzchniowo i chroni powierzchnię przed wnikaniem brudu, wilgoci, kurzu oraz przed plamami.
  • Zaleta: Lakier nie wymaga konserwacji.
  • Wada: Lakier nie daje możliwości przeprowadzania miejscowych napraw. Zniszczony należy w całości wycyklinować i położyć nową warstwę lakieru.

Deski olejowoskowane:

  • Olejowosk wnika w strukturę drewna i nie zamykając porów drewna chroni je przed wnikaniem brudu, wilgoci, kurzu oraz przed plamami.
  • Wada: Olejowosk wymaga konserwacji.
  • Zaleta: Olejowosk daje możliwość przeprowadzania miejscowych napraw (także we własnym zakresie, bez konieczności wzywania fachowców). Uszkodzone miejsce można punktowo pokryć olejowoskiem.

Dla kogo lakier?

Dla osób, dla których najważniejsze jest, aby podłoga nie wymagała konserwacji i w zamian są gotowe przymknąć oko na miejscowe uszkodzenia. Podłoga lakierowana jest przede wszystkim praktyczna: wystarczy ją zmywać i użytkować.

Dla kogo olejowosk?

Dla osób, które chcą mieć możliwość naprawy miejscowych uszkodzeń i godzą się na to, że taka podłoga wymagać będzie więcej zabiegów konserwacyjnych. Podłoga w olejowosku sprawdzi się zwłaszcza w domach i mieszkaniach, gdzie przebywają także zwierzęta domowe.

Dodatkowa zaleta olejowosku:

Olejowosk jest w 100 proc. naturalny, tworzy się go na bazie naturalnych olejów i wosków roślinnych. Nie zatyka porów drewna, pozwala drewnu oddychać, co wpływa na tworzenie korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniach. Nadaje podłogom aksamitny połysk i podkreśla naturalny rysunek i barwę drewna.

Zapraszamy!

Zapraszamy do sklepu w Gdańsku, aby obejrzeć ekspozytory podłóg lakierowanych i olejowoskowanych Jawor-Parkiet i innych producentów.