Coraz większa popularność podłóg korkowych nie bierze się znikąd. Przyczyn łatwo się dopatrzeć w znakomitych właściwościach korka jako materiału budowlanego i wykończeniowego.
Co takiego ma w sobie korek, że tak rewelacyjnie sprawdza się na podłodze? Jak to się dzieje, że stał się zagrożeniem dla podłóg drewnianych i paneli laminowanych?
Zalet jest wiele. Dotyczą one komfortu użytkowania, trwałości i – co dla wielu osób może brzmieć jak nowość – właściwości dekoracyjnych podłóg korkowych.
Zalety korka jako materiału podłogowego
Amortyzacja
Korek jest świetnym amortyzatorem. Gdy na podłogę korkową w kuchni upada szklanka lub talerz, niekoniecznie oznacza to rozbicie naczynia. Potknięcie się i upadek na taką podłogę to także mniej dotkliwe konsekwencje, niż w przypadku podłoża kamiennego, terakoty, czy nawet podłogi drewnianej. Oczywistym zastosowaniem dla takiej podłogi jest pokój małego dziecka.
Zobacz podłogi korkowe z Linn Collection >>>
Elastyczność
Korek jest elastyczny. Choć na podłogach mamy do czynienia z korkiem mocno sprasowanym o wysokiej gęstości (osoby, które pierwszy raz oglądają podłogę korkową są zwykle mocno zaskoczone tym, jak mocny okazuje to materiał), to wciąż zachowuje pewną sprężystość. Do pewnego stopnia poddaje się naciskowi, gdy jednak nacisk ustaje, korek wraca do poprzedniej formy. Dzięki temu podłoga korkowa jest tak przyjazna do chodzenia, a i usiąść na niej bywa całkiem przyjemnie.
Akustyka
Korek to izolator akustyczny, a więc tłumi odgłosy kroków czy przesuwania krzeseł. Jeśli zależy Ci na cichym podłożu, trudno będzie Ci znaleźć coś lepszego niż korek.
Ciepłota
Korek to izolator termiczny, odbija ciepło. Jeśli przez chwilę naciśniesz dłonią płat podłogi korkowej poczujesz, jak ciepło Twojego ciała wraca do Ciebie, a więc mamy wrażenie ciepłoty materiału. To dlatego podłogi korkowe tak często kładzie się w sypialniach, a więc w pomieszczeniach, gdzie często chodzi się boso. Po prostu jest ciepło w stopy.
Wodoodporność
Korek jest wodoodporny. Dlatego można go stosować w łazienkach zamiast teraktowy. Co więcej, niedroga podłoga korkowa może stać się alternatywą dla drogiego ogrzewania podłogowego w łazienkach. Naturalnie, korek sam z siebie nie rozgrzeje się do dwudziestu kilku stopni Celsjusza, ale odczucia jakie płyną z chodzenia po korku w żaden sposób nie da się porównać z chodzeniem po terakocie. Koniec z zimnymi kaflami pod stopami.
Zobacz wodoodporne podłogi Hydrocork >>>
Naturalny i antystatyczny materiał
Korek jest antystatyczny. A przede wszystkim, jest to materiał całkowicie naturalny. Bo czymże jest korek? To przetworzona kora dębu korkowego, pozyskiwana bez szkody dla środowiska naturalnego, bo zdejmowana jest z pnia drzewa bez jego ścinania. Korę się zabiera, a drzewo rośnie dalej.
Bogactwo podłóg korkowych
Osoby, które nigdy wcześniej nie zetknęły się z tego typu podłogami sądzą czasem, że podłoga korkowa będzie nieatrakcyjna wizualnie. Nic bardziej błędnego. Można wybierać w setkach wzorów i dekorów. Design bywa czysto korkowy, ale masz możliwość wybrać imitacje drewna, kamienia i inne, bardziej abstrakcyjne wzory.
Naturalna podłoga korkowa na zdjęciu powyżej wygląda elegancko, ale to tylko jedna z setek propozycji. Chcesz podłogę do wnętrza vintage? Zainstaluj taką, jak na zdjęciu poniżej.
Trwałość podłóg korkowych
To właśnie z korka wykonane są posadzki w jednym z najbardziej rozpoznawanych zabytków na świecie, w Bazylice La Sagrada Familia w Barcelonie.
Podłogi korkowe montuje się w muzeach, restauracjach, sklepach, biurach… wszędzie tam, gdzie przepływ ludzi jest olbrzymi i oczekuje się wysokiej trwałości. Instalując podłogę korkową w mieszkaniu możesz oczekiwać, że posłuży Ci bezawaryjnie przez dziesięciolecia.