Panele laminowane
Panele laminowane to podłogi drewnopodobne, zbudowane na bazie płyty HDF.
Panel laminowany składa się z kilku warstw:
- Overlay – najwyższa warstwa odporna na ścieranie, od której zależy, jak szybko panel będzie się niszczył podczas użytkowania.
- Decor – warstwa papieru dekoracyjnego, imitującego drewno, kamień, kafelki, itd.
- Płyta nośna HDF (High Density Fibreboard) ze sprasowanych włókien drzewnych – od tej warstwy zależy, jak panel będzie się zachowywał w kontakcie z wilgocią, jak również jaka będzie jego twardość i wytrzymałość.
- Warstwa przeciwprężna, likwidująca naprężenia powierzchniowe.
Klasy ścieralności
Panele występują w tzw. klasach ścieralności: AC1 do AC6, gdzie AC1 to najniższa ścieralność (paneli w tej klasie raczej nie znajdziesz w sklepie), a AC6 oznacza najbardziej wytrzymałe na ścieranie podłogi.
Płyta HDF
Przygotowując się do zakupu paneli zwróć dużą uwagę na gęstość płyty HDF, bo od tego zależy w dużym stopniu jej odporność na zawilgocenia. Np. oferowane przez nas panele laminowane Berry Alloc mają bardzo wysoką gęstość, ponad 900 kg/m3, podczas gdy wielu innych producentów zadowala się gęstością nawet 600 kg/m3. Pamiętaj, że ekspozycja na wilgoć powoduje, że panel o niskiej gęstości zaczyna się wypaczać, a jego krawędzie podnosić.
Zalety paneli laminowanych:
Trwałość. Panele laminowane to ten typ podłóg, który jest bardzo wytrzymały i powinien z powodzeniem służyć przez 15-20 lat. Ze względu na swoją trwałość panele są często wykorzystywane w pomieszczeniach komercyjnych, typu biura, sklepy, sale sportowe, itd. Dzięki laminowanej powierzchni panele są odporne na uderzenia, ścieranie, zaplamianie, decor nie zmienia się pod wpływem światła. Berry Alloc oferuje dożywotnią gwarancję na swoje panele, użytkowane w pomieszczeniach mieszkalnych.
Łatwość utrzymania w czystości. Podłogę z laminatów myje się zwykłym mopem, najlepiej z użyciem specjalnego środka czyszczącego do paneli. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to aby nie dopuszczać do zamoczenia paneli, które – podobnie jak drewno – nie lubią wody.
Panele wodoodporne. Choć panele jako grupa podłóg drewnopochodnych nie lubią wody, to produkowane są panele odporne na działanie wilgoci i moczenie. Można je montować w łazienkach (np. kolekcja Riviera Berry Alloc).
Łatwy i szybki montaż. Panele układa się w systemie pływającym, bez użycia kleju, zapinając je na zamki. Odbywa się to prosto i bez komplikacji, często niepotrzebna jest nawet pomoc montażysty.
Duży wybór dekorów. Technologia produkcji dekorów jest obecnie już tak zaawansowana, że często trudno jest zorientować się, czy ma się do czynienia z panelem, czy z naturalną podłogą drewnianą. Ilość wzorów jest ogromna.
Cena. Panele są generalnie tańsze od podłóg drewnianych, choć zdarzają się laminaty z górnej półki, gdzie te ceny zaczynają być porównywalne.
Wady podłóg laminowanych
Sztuczna podłoga. To wada, która wynika z samej natury panela. Z niej wynikają wszystkie wymienione wcześniej zalety panela.
Głośna podłoga. Panel bywa głośny, ale tę wadę można w dużym stopniu ograniczyć, lub wręcz wyeliminować. Sekret tkwi w jakości podkładu, jaki zastosujemy pod podłogą. Dobre rezultaty wyciszające daje podkład korkowy 2mm, choć można zastosować także korek 3mm i 4mm. Korek zdecydowanie bardziej warto zastosować zamiast zwykłej pianki. Jeszcze lepsze rezultaty dają specjalne podkłady wyciszające, na których panele brzmią niemal tak cicho, jakby zostały przyklejone do posadzki.
Panele laminowane Berry Alloc
Panele laminowane Berry Alloc
Szeroka gama laminowanych paneli jednego z wiodących europejskich producentów. Doskonała jakość i bogactwo decorów. Zobacz!