Zastanawiasz się, jak wykończyć drzwi z ościeżnicą ukrytą Porta Hide? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Drzwi z ościeżnicą ukrytą Porta Hide

1. Jak samodzielnie wykończyć skrzydło PORTA HIDE?

 • Skrzydło w opcji Lakier Podkładowy jest przygotowane do wykończenia wszystkimi rodzajami obróbek stosowanych do wykańczania ścian w tym malowania, tapetowania, nanoszenia tynków ozdobnych, naklejania dekoracji ozdobnych.
 • W przypadku obróbek mokrych (np. malowanie, tapetowanie) należy taką operację wykonać po obu stronach skrzydła, aby uniknąć wypaczenia.
 • PORTA zaleca stosowanie 3 zawiasów w przypadku planowania dodatkowego wykańczania skrzydła.

Dopuszczalny ciężar skrzydła Porta Hide

2. Jak przygotować skrzydło PORTA HIDE do malowania?

Drzwi w opcji do samodzielnego malowania są przygotowane do wykończenia farbą ścienną. Wybór farby zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwanego efektu. Niektórzy producenci farb mają w swojej ofercie farby dedykowane do malowania drzwi. Malowanie należy wykonać po obu stronach skrzydła.

 1. Pierwszy krok to wybór odpowiedniej farby. Ważną kwestią jest krótki czas schnięcia.
 2. Najlepiej czynności malowania skrzydła i ościeżnicy wykonywać przy zdemontowanym skrzydle. Należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem (lub zdemontować) okucia tzn. zamek, zaczep zamka w ościeżnicy, zawiasy.
 3. Kolejny etap to dokładne i prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania – zmatowienie, odtłuszczenie, zagruntowanie (grunt / podkład dedykowane przez producenta farby). Czynności należy wykonywać zgodnie z rekomendacjami producenta farby.
 4. Należy wybrać pędzle i wałki o takim włosiu, jakie zaleca producent. Najlepsze efekty uzyskuje
  się malując natryskowo (pistoletem).
 5. Przy malowaniu w pierwszej kolejności pokryć farbą trudno dostępne miejsca, np. te, w których skrzydło styka się z ościeżnicą. Następnie większą powierzchnię. Należy rozprowadzać równomierną, niezbyt grubą warstwę.
 6. UWAGA: wszystkie czynności wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta wybranej farby.

Późniejsze użytkowanie – przy czyszczeniu należy przede wszystkim pamiętać, że nie będzie to tak wytrzymała powłoka, jak drzwi z fabrycznie naniesioną powłoką lakieru. Ewentualne mycie całości lub części pomalowanych drzwi można przeprowadzać według wytycznych producenta farby. W przypadku użycia środków czystości powinny być użyte zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją stosowania.

3. Jak przygotować ościeżnicę PORTA HIDE do malowania? W jaki sposób ją pomalować?

W przypadku chęci pomalowania ościeżnicy, należy najpierw zabezpieczyć ją farbą podkładową, załączoną przez producenta w zestawie z ościeżnicą. Po zagruntowaniu powierzchni, można użyć każdą farbę do malowa ścian według własnych preferencji i oczekiwanego efektu na powierzchni ściany, jak i drzwi.

4. Czy na PORTA HIDE można nakleić płytę, lustro bądź lamele? Czy są stosowane specjalne zawiasy lub inne przygotowanie sprawiające, że naklejony element będzie licował się ze ścianą/ będzie na równo ze ścianą?

Drzwi ukryte PORTA HIDE dają wiele możliwości – możesz je pomalować, nakleić tapetę, sztukaterię ścienną, czy inne elementy wykończenia. Należy jednak pamiętać o weryfikacji grubości i ciężaru elementów dodatkowych, których masa całkowita na skrzydle nie powinna przekroczyć 40 kg oraz grubość nanoszonych dekoracji obustronnie nie powinna przekraczać 2 mm na stronę skrzydła.

Skrzydło PORTA HIDE w lakierze podkładowym do samodzielnej obróbki po zamknięciu licuje się ze ścianą. Naklejony dodatkowy element będzie wystawał poza powierzchnię ściany. Dodatkowo jednostronne obciążenie skrzydła może powodować jego odkształcenia, dlatego nie rekomendujemy takiego rozwiązania. Ingerencja w geometrię skrzydła, może sprawić problemy w momencie jego otwierania/zamykania. Zastosowanie płyty, lustra, czy lameli wymaga indywidualnej weryfikacji.

Jedyną możliwą modyfikacją jest zastosowanie 1 zawiasu domykającego, przy czym nośność nie ulega zmianie.

Orientacyjna waga tafli lustra

5. Co z listwami przypodłogowymi w przypadku montażu drzwi ukrytych? Czy można je naklejać na drzwi PORTA HIDE?

Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie zwykłej listwy przypodłogowej montowanej na drzwi PORTA HIDE. Należy jednak przy tym pamiętać, aby przyciąć ją pod kątem 55 st. od strony zawiasów (drzwi bezprzylgowe), tak aby skrzydło swobodnie się otwierało. Minusem są widoczne szpary z powodu przycięcia. W naszej ofercie znajdziesz listwy przypodłogowe do samodzielnego malowania i w najpopularniejszych kolorach PORTA.

Innym rozwiązaniem są listwy ukryte, które są zlicowane z powierzchnią ściany. Minusem jest konieczność montażu dedykowanych profili na etapie obróbki ścian. W przypadku wyboru tego rozwiązania należy zweryfikować rozwiązanie z producentem listew.

6. Na jaką grubość ściany są drzwi PORTA HIDE? Na jaki rodzaj ściany? 

Ściana musi być prosta o grubości nie mniejszej niż 55 mm.

7. W którym momencie budowy / remontu zamontować drzwi ukryte?

Na etapie płytowania ścian – ściany KG lub tynkowania ścian murowanych lub na etapie wykończenia gładziami szpachlowymi. 

8. Czy wymiary dla drzwi PORTA HIDE w katalogu PORTA to otwory przed montażem i wykończeniem, czy po?

Wykończenie nie ma wpływu na zmiany w wymiarach

9. Jaki jest kąt otwierania i światło przejścia?

W skrzydłach bezprzylgowych maksymalny kąt otwarcia to 180 st. wówczas skrzydło nie wchodzi w światło przejścia ościeżnicy. Przy kącie otwarcia 90 st. skrzydło pomniejsza światło przejścia o 31 mm, do tego wymiaru należy dodać wymiar klamki, która wchodzi w światło przejścia.

W przypadku skrzydeł z odwrotną przylgą HIDE otwarcie na kąt 90 stopnie również światło przejścia jest pomniejszone o 31 mm i klamkę – nie ma możliwości otwarcia pod katem 180 stopni.

10. Skrzydło z wypełnieniem płytą wiórową otworową i uszczelką opadającą na ścianie G-K, a akustyka.

Odpowiednie wykonanie ścianki działowej, zastosowanie konstrukcji z wypełnieniem płytą wiórową otworową oraz uszczelką opadającą wpływa na poprawę izolacyjności akustycznej przegrody i zwiększyć komfort akustyczny użytkowników. Należy jednak pamiętać, że sposób wykonania ścianki działowej jest tutaj kluczowy i należy pamiętać o takich elementach jak:

 • zastosowanie taśmy izolacji akustycznej pod profilami obwodowymi U (dotyczy wszystkich łączeń szkieletu: z podłogą, sufitem i ścianami),
 • dobranie odpowiedniej konstrukcji ścianki (np. kształtownik C50 z obustronnym poszyciem płytą g-k 12,5mm),
 • sztywne i dokładne skręcenie szkieletu, w tym zapewnienie szczelności na obwodzie ścianki,
 • szczelne i precyzyjne umocowanie płyt,
 • fachowe zbrojenie i spoinowanie łączeń płyt g-k na etapie realizacji usługi wykończenia,
 • uszczelnienie przejść instalacyjnych czy wentylacyjnych, zaizolowanie ich ciągów, zminimalizowanie mostków akustycznych na puszkach elektrycznych.

Błędne wykonanie ścianki g-k może spowodować, że nawet najlepsze drzwi nie zapewnią nam komfortu akustycznego, ze względu na boczne przenoszenie dźwięku.

11. Czy mogę zamówić wyższe/niższe drzwi PORTA HIDE? (min wysokość i max wysokość)

Maksymalna szerokość to rozmiar ‘100’ (Ss=1018mm ) / maksymalna wysokości Hs=2400mm. Maksymalny gabaryt wiąże się z koniecznością zastosowania 4 zawiasów

12. Czy zawias samozamykający ma takie samo frezowanie jak zwykły zawias?

Tak, oba zawiasy mają takie samo frezowanie.

13. Czy w PORTA HIDE można stosować zamki rolkowe, elektrozaczepy?

Istnieje możliwość stosowania zamka rolkowego (zamek rolkowy HOBES), jak i elektrozaczepu (zamek B-Bitter). Takie rozwiązanie wykonujemy na życzenie Klienta w ramach oferty Porta KONTRAKT.

14. Czy drzwi ukryte PORTA HIDE nadają się, aby zastosować je między garażem a domem?

Drzwi PORTA HIDE są drzwiami wewnątrzlokalowymi, przeznaczonymi do zamontowania w ścianach, które rozdzielają pomieszczenia charakteryzujące się zbliżoną temperaturą oraz poziomem wilgotności. W przypadku garażu ogrzewanego istnieje możliwość zastosowania drzwi PORTA HIDE, jednak nie rekomendujemy takiego rozwiązania.

Zapraszamy!

Zapraszamy do naszego sklepu w Gdańsku, gdzie wycenimy Twoje drzwi na ościeżnicy ukrytej Porta Hide. Zapraszamy także do zapytań online.